Zwrot kosztów i leczenie za granicą

Ustawa transgraniczna

Na mocy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. jako członkowie Unii Europejskiej mamy możliwość podjęcia leczenia w każdym kraju członkowskim. Dzięki wprowadzeniu tej ustawy w życie (15.11.2014) mamy prawo do uzyskania zwrotu poniesionych kosztów za świadczenia zdrowotne udzielone poza granicami Polski, o ile świadczenia te należą do świadczeń gwarantowanych w Polsce w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego.

Co to dla Nas oznacza?

Czasami trudno znaleźć odpowiedniego specjalistę w Polsce, czasami też leczenie Waszego dziecka zostało niepoprawnie przeprowadzone i lekarze uważają, że jedynym wyjściem jest skomplikowana operacja. Należy pamiętać, że stopy końsko szpotawe to wada w pełni uleczalna - uleczalna metodami nieinwazyjnymi i jeżeli można uniknąć operacji to trzeba się o to starać. Niestety czasami wiąże się to z wyjazdem za granicę, a ten nie należy do najtańszych! Dzięki ustawie o leczeniu transgranicznym możemy ubiegać się o częściowy zwrot kosztów leczenia. Dlaczego częściowy? Rzeczywistość jednak nie jest tak piękna jak ustawa przewiduje - koszty zwracane są do poziomu jaki wynosiłyby w Polsce np. koszt tenotomii w Polsce wynosi ok 1700 zł a w Austrii ok 10 000 zł - oznacza to, że otrzymamy tylko 1700 zł zwrotu a resztę pokrywamy sami.

Czy warto się ubiegać o zwrot?

To pytanie musicie zadać już sobie sami. My wychodzimy z założenia, że każda pomoc finansowa jaką możemy otrzymać od państwa jest zawsze ułatwieniem, nawet jeśli mówimy tylko o 1/3 poniesionych kosztów.

Ale gdzie jechać?

3. WYBÓR LEKARZA
[flexiblemap src="http://www.clubfoot.pl/lekarze.kmz" width="100%" height="600" scrollwheel="true" kmlcache="5 minutes"]

Przygotowania do wyjazdu

1. DOWÓD TOŻSAMOŚCI
2. SKIEROWANIE DO PORADNI
PRZYBLIŻONA KWOTA ZWROTU

W pierwszej kolejności musicie wyrobić dziecku paszport bądź dowód osobisty (szybszy czas realizacji). Bez dokumentu potwierdzającego tożsamość dziecka, nie możecie opuścić kraju. Jeżeli chcecie wyjechać od razu z noworodkiem warto jak najszybciej udać się do Urzędu Stanu Cywilnego z prośbą o przyspieszenie wydania numeru PESEL a następnie do urzędu odpowiedzialnego za wydawanie dowodów osobistych (urząd gminy, miasta itp.). Nie bójcie się prosić o przyspieszenie realizacji waszego wniosku – za okienkami w urzędach też siedzą ludzie i z pewnością chętnie wam pomogą!

Następnie powinniście otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do poradni specjalistycznej- ortopedycznej (jest to zwykłe skierowanie, nie uwzględniające leczenia zagranicznego). Skierowanie te nie będzie nigdy wykorzystane w Polsce, należy je schować do teczki z dokumentami, które będą potrzebne do rozliczenia z NFZ.

UWAGA: W całym procesie leczenia transgranicznego musimy odtworzyć ścieżkę ubezpieczeniową jaką przechodzilibyśmy w Polsce.

Przed wyjazdem możecie również dowiedzieć się od NFZ o przybliżonej kwocie zwrotu jaki możecie uzyskać. Taka informacja daje pełniejszy obraz i często ułatwia podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia za granicą. Informację tę możecie uzyskać w właściwym dla Was oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia ( bezpośrednio, telefonicznie, w formie pisemnej oraz przy użyciu poczty elektronicznej).

NFZ do oszacowania tych kosztów będzie potrzebował od Was bardzo szczegółowych informacji o planowanym leczeniu. Najszybszą metodą udzielenia tych informacji jest wypełnienie specjalnego formularza, który można wysłać pocztą bądź mailem.

Podstawa prawna

  • list item 1
  • list item 2