Ścięgno Achillesa

Co to jest?

Ścięgno piętowe, zwane także ścięgnem Achillesa, jest najmocniejszym i najgrubszym ścięgnem ludzkiego organizmu o przekroju 1cm2. U dorosłego człowieka ma ono średnio długość ok 15 cm. Łączy mięśnie łydki z kością piętową i działając na staw skokowy umożliwia zgięcie grzbietowe i podeszwowe stopy.


Dlaczego ścięgno ACHILLESA?

Achilles jako dziecko został zanurzony przez matkę - boginkę morską - nimfę Tetydę, w wodach Styksu. Ciało jego miało być dzięki temu nieśmiertlene i odporne na wszelkie ciosy. Niestety pięta, za którą trzymała go matka w czasie kąpieli, nie została zanurzona i stała się jego najsłabszym punktem. Według jednej z wersji mitu, Achilles zginął podczas wojny trojańskiej ugodzony w piętę zatrutą strzałą Parysa.
ścięgno Achillesa u dorosłego człowieka

ścięgno Achillesa u dorosłego człowieka

Budowa i funkcje.

Ścięgno Achillesa składa się z włókien końcowych mięśni: brzuchatego łydki i płaszczkowatego, tworzących mięsień trójgłowy łydki. Zatem ścięgno Achillesa łączy ze sobą stopę (przyczepione jest w okolicach guza piętowego) i łydkę.

Ta misterna konstrukcja pozwala nam stawać na palcach, zginać stopy, unosić je i opuszczać podczas stawiania każdego kroku.By spełnić swoje zadanie, ścięgno musi być odpowiednio sztywne, czyli odporne na działanie dużych sił rozciągających, a także wystarczająco elastyczne, by nie ulec deformacji.

Elastyczność ścięgna Achillesa stanowi ważny mechanizm magazynowania i uwalniania energii sprężystej, która poprawia wydajność i ekonomię ruchu.Sztywność

Jest ważną właściwością wszystkich ścięgien, zdefiniowaną jako odporność ścięgien na zwiększenie długości. Sztywność ma znaczący wpływ na transmisję siły, siłę mięśni oraz pochłanianie i uwalnianie energii podczas poruszania a co za tym idzie na optymalizację kosztów energetycznych - czyli ruchu.

Mniejsza sztywność ścięgna skutkuje większym jego wydłużaniem i większym magazynowaniem energii sprężystej, jednak nadmierne wydłużenie ścięgna prowadzi do jego częściowego lub całkowitego zerwania.

U dzieci ze stopami końsko-szpotawymi sytaucja jest odwrotna. Ścięgno Achillesa ma większą sztywność która powoduje, jego skracanie i minimalną elastyczność. To właśnie zbyt krótkie i sztywne ścięgno Achillesa jest odpowiedzialne za ciągnięcie pięty do góry - czyli ustawienie końskie.

Tenotomia (nacięcie ścięgna) jest najmniej inwazyjnym zabiegiem wydłużającym ścięgno Achillesa. Zabieg ten wykonywany jest u większości dzieci z SKS i dzieki niemu stopa uzyskuje pełną funkcjonalność.