Metoda Ponsetiego dla starszych dzieci

2

Leczenie starszych dzieci (powyżej 2 roku) metodą Ponsetiego od początku wywoływało wiele wątpliwości, nawet wśród przeszkolonych lekarzy.
Owszem, technika ta świetnie sprawdza się u noworodków i niemowląt, ale budowa ich kości, elastyczność stawów i więzadeł bardzo to ułatwia, co prowadzi do świetnych wyników leczenia.
Układ kostny u starszych dzieci, choć jeszcze w pełni niedojrzały, jest trudniejszy do korygowania tak nieinwazyjną metodą.
Stąd wiele rozdźwięków wśród lekarzy, co do rezultatów leczenia tą metodą dzieci starszych. Jednak... podjęcie leczenia wśród tej grupy małych-dużych pacjentów rokuje dobrze i może dawać równie dobre i obiecujące wyniki.

Mimo wątpliwości, próby leczenia starszych dzieci były podejmowane i to z powodzeniem!
Ostatnie badania wykazały, że metoda ta może być skuteczna dla dzieci z zaniedbanym zniekształceniem, leczonych źle i dzieci, u których nastąpił nawrót pomimo przebytej operacji.
Najstarsze dziecko, u którego metoda Ponsetiego została zastosowana z sukcesem (z powodu niepowodzenia operacji) miało 10 lat w momencie rozpoczęcia leczenia.

Jeśli masz dziecko w wieku 2 lat lub starsze z zaniedbanym zniekształceniem, podejrzewasz nawrót lub dziecko jest po nieudanej operacji - możesz skonsultować z lekarzem możliwość podjęcia (ponownego) leczenia metodą Ponsetiego !

Metoda Ponsetiego stosowana u starszych dzieci różni się nieznacznie od wersji klasycznej.
Lekarz powinien udzielić Ci wszelkich informacji na ten temat.
Poniżej wymienione są niektóre modyfikacje:

gipsowanie starszego dziecka

  • Liczba opatrunków gipsowych potrzebnych do uzyskania pełnej korekcji jest większa (ok. 10).
  • Lekarz powinien poświęcić więcej czasu na manipulowanie stopą (redresje) przed założeniem gipsu (około 5-10 minut). Dzięki temu tkanki miękkie będą bardziej podatne na rozciąganie.
  • Każdy gips zakładany jest na dwa tygodnie.
  • Zakładany gips jest krótszy (do kolana), w taki sposób by dziecko miało możliwość chodzenia (zazwyczaj wykorzystywany jest gips lekki - soft cast). Dzięki temu mięśnie będą mogły nadal pracować.

  • Zakres odwiedzenia stopy w gipsie wynosi od 30° do 40° (u dzieci młodszych jest to nawet 70°). Taka "mała" derotacja nie ogranicza skuteczności leczenia.
  • Aby zapobiec nawrotowi, po leczeniu wszystkie dzieci muszą nosić szynę derotacyjną (przynajmniej do 4 roku życia). Jeśli dziecko jest starsze lekarz może zalecić noszenie specjalnych ortez AFO w ciągu dnia, bądź butów ADM (zakładane do spania).
  • Fizjoterapia jest bardzo ważnym narzędziem wykorzystywanym do pomocy starszym dzieciom w utrzymaniu korekcji. Przede wszytskim pomaga wzmacniać mięśnie i rozciągać ścięgno Achillesa. Warto współpracować z fizjoterapeutą, który dobrze zna specyfikę stóp końsko-szpotawych.