Buty Mitchella

BUTY MITCHELLA

Najważniejsza decyzja to zakup butów i szyny. Naszym numerem 1 są buty Mitchella. Zostały one stworzone przez ortotyka - Johna Mitchella na prośbę samego Dr Ponsetiego w 2005 roku. Dr Ponseti zauważył, że buty używane wcześniej (buty Markella do szyny Denis Browne'a) są za sztywne i nie przylegają do stopy idealnie, powodując obtarcia i rany. Szczególnie problematyczna była w nich kontrola położenia pięty.

Nowe buty przybrały formę sandałów z dwoma dziurkami w części piętowej buta, dzięki czemu były one lepiej dopasowane a ich poprawne zakładanie o wiele prostsze. Początkowo stosowano te buty tylko u dzieci z małą i smukłą stopą oraz w leczeniu stóp atypowych i złożonych. Z biegiem czasu Dr Ponseti zauważył, że buty te powinny stosować wszystkie dzieci z wadą, ponieważ gwarantują one utrzymanie stopy w prawidłowym zgięciu grzbietowym, które ma zasadnicze znaczenie dla efektów leczenia.

Dziś buty produkowane są przez amerykańską firmę MD Ortopaedics, która opatentowała ich budowę. Do butów pasuje również opatentowana przez tę samą firmę szyna Mitchella.
Dystrybutorem butów w Europie jest sklep C-Pro Direct

wszystkie-rodzaje-butów-Mitchella-pion

Czy trzeba kupić nowe buty?

NIE!

Cechą butów Mitchella jest to, że może z nich korzystać wiele dzieci bez dużego uszczerbku na ich jakości. Czasem trzeba jedynie wymienić rozciągnięte paski, ponieważ one się najbardziej zużywają. Koszt wymiany paska nie jest duży, a dzięki drobnym kosmetycznym poprawkom buty mogą służyć dłużej i dłużej...

Na portalach sprzedażowych znajdziesz bardzo wiele ogłoszeń z butami używanymi, które potrafią być nawet o połowę tańsze.

 
 

Wyróżniamy 4 rodzaje butów Mitchella
(charakterystyka poniżej):

 • Standard - buty najczęściej stosowane, najbardziej uniwersalne;
 • Toe Stilt - buty z ważonym klinem w części palcowej;
 • Plantar Flexion Stop - buty z plastikowym, sprężynującym zapiętkiem;
 • Toe Stilt - Plantar Flexion Stop - buty z ważonym klinem w części palcowej i plastikowym, sprężynującym zapiętkiem.

Trzy ostatnie rodzaje butów o specyficznej budowie, przeznaczone są dla dzieci, u których leczenie wady jest bardziej wymagające. Decyzję o ich zastosowaniu podejmuje doświadczony lekarz.

Wszystkie modele butów Mitchella, zbudowane jednak z są z tych samych podstawowych komponentów:

prosta forma buta

buty wewnątrz nie są modelowane, zatem prawy but pasuje na lewą stopę i odwrotnie - jest to podstawa budowy buta do leczenia sks

zapiętek
wysoki, miękki silikonowy zapiętek otacza z tyłu łydkę
system "click"
mocna i twarda podeszwa (czarna) z systemem szybkiego i łatwego mocowania szyny "CLICK"
wkładka
biała, miękka wkładka, z wysokogatunkowego silikonu, który się nie odkształca
wentylacja
miękka warstwa zewnętrzna (syntetyczna) z wentylacją (dziurki z boku)
paski
3 skórzane paski dobrze trzymające stopę
pięta
dziurki w części piętowej, umożliwiające kontrolę pięty w bucie

Plusy

 • identyczna budowa butów wewnątrz

 • możliwość kontroli pięty w bucie, co jest kluczowe w leczeniu wady

 • łatwe mocowanie do szyny Mitchella i Dobbsa

 • możliwość zamówienia dwóch różnych butów (rozmiar lewego może być inny niż prawego) co powoduje jeszcze lepsze ich dopasowanie

 • dobrej jakości materiały i estetyczne wykonanie

 • dobrze tolerowane przez dzieci

 • łatwe do zakładania przez rodziców

 • używane buty również spełniają swoją funkcję i leczą stopy wielu dzieci

 • można je prać w pralce

 

Minusy

 • cena

 • utrudniony zakup (stacjonarnie do kupienia tylko w Poliklinice "Ortop" w Poznaniu) lub przez Internet w angielskim sklepie C-Pro Direct (bez możliwości wcześniejszego przymierzenia)

 • nie są refundowane przez NFZ

 • nieznane lub słabo znane przez lekarzy co powoduje, że nie są powszechne

 • zazwyczaj rodzice sami muszą dobierać rozmiar buta

Służymy pomocą w doborze rozmiaru butów !BUTY MITCHELLA: STANDARD

Standard Ponseti® AFO System czyli standardowe buty Mitchella to najpowszechniej spotykane buty na całym świecie do leczenia stopy końsko-szpotawej. Od rozmiaru 3 wzwyż, pod palcami, na podeszwie buta pojawiają się specjalne "podpórki", by w chwili, gdy dziecko zaczyna wstawać w szynie (w tym typie szyny może to swobodnie zrobić), nie przewracało się i nie wykoślawiało nienaturalnie stóp w bucie.
Dzięki podpórkom zostaje osiągnięty ten sam poziom w stosunku do "foot plate" (czarna, okrągła część szyny Mitchella umożliwiająca ustawienie derotacji), który jest stosunkowo gruby.

Mitchell-Standard
Mitchel-Standard-2

Standardowe buty Mitchella występują od rozmiaru P6 (Preemie 6 - 000000 - wcześniaki) do rozmiaru 12 (dzieci starsze) i dostępne są w 3 uniwersalnych kolorach:

- szary;
- niebieski;
- różowy
(nie wszystkie rozmiary występują w danych kolorach).

W tym roku firma MD Ortopaedics wprowadziła na rynek inne kolory tego rodzaju buta, ale jeszcze nie są dostepne w Europie.

Standardowe buty Mitchella, dzięki swojej prostej budowie, mają zastosowanie we wszystkich rodzajach wady.


BUTY MITCHELLA: TOE STILT

Toe Stilt Ponseti® AFO System (TS) to buty Mitchella ze specjalnym ważonym klinem w części palcowej. Toe Stilt AFO ma podwójny cel:

- używany wraz z szyną w utrzymuje wymagane zgięcie grzbietowe oraz derotację;

- może być używany przez krótki okres do chodzenia (bez szyny)

Toe-Stilt-Mitchell
Toe-Stilt-Mitchell-1
Buty Toe Stilit mają na celu pomóc małemu pacjentowi utrzymać dobre zgięcie grzbietowe poprzez nieustane rozciąganie ścięgna Achillesa i pomoc w utrzymaniu stopy elastycznej.
Osiąga się to poprzez umieszczenie ciężkiego, ważonego klina trwale przymocowanego do przedniej części buta, który utrzymuje niezależnie od wszystkiego 10-stopniowe zgięcie grzbietowe, gdy dziecko stoi, chodzi.
W czasie stosowania buta bez szyny, dziecko musi być pod kontrolą lekarza i częściej mieć wizyty w celu monitorowania postępów/ regresu leczenia.

O ile standardowe buty Mitchella mają zastosowanie w większości przypadków, tak but Toe Stilt stosuje się wtedy, gdy istnieje duże ryzyko skracania się ścięgna Achillesa (np. w przebiegu artrogrypozy (stopy syndromiczne i neurologicznej) lub gdy ścięgno Achillesa, pomimo wykonanej tenotomii, nadal jest mocne i twarde a uzyskiwanie elastyczności postępuje powoli (też gdy stopa jest bardzo elastyczna: by utrzymać ten stan).

BUTY MITCHELLA: PLANTAR FLEXION STOP

Plantar Flexion Stop (PFS) Ponseti® AFO System (PFS) to buty Mitchella ze specjalnym sztywnym, plastikowym zapiętkiem obejmującym też część pięty od zewnętrznej strony buta. Dzięki elastycznemu i sprężynującemu zapiętkowi, buty zapobiegają zgięciu podeszwowemu stopy i ruchowi stopy w dół, jednocześnie "odbijając" stopę do zgięcia grzbietowego. Dedykowane dla dzieci z hiperelastyczną stopą (bardzo elastyczna stopa) oraz dla stóp złożonych ("complex").

Plantar-Flexion-Stop
Plantar-Flexion-Stop-1

BUTY MITCHELLA: TOE STILT-PLANTAR FLEXION STOP

Toe Stilt-Plantar Flexion Stop (TS-PFS) Ponseti® AFO System to buty Mitchella ze specjalnym ważonym klinem w części palcowej oraz sztywnym, plastikowym zapiętkiem obejmującym też część pięty od zewnętrznej strony buta. Te buty to kombinacja butów Toe Stilt i Plantar Flexion Stop. Zatem w tym samym czasie dba o utrzymanie wymaganego zgięcia grzbietowego oraz derotacji (poprzez takie ułożenie stopy ścięgno Achillesa jest bardzo rozciagane) jak również zapobiegają zgięciu podeszwowemu stopy i ruchowi stopy w dół.

CZasami dziecko może nosić buty bez szyny (nie cały czas!), ale musi być pod ścisłą kontrolą lekarza i częściej mieć wizyty w celu monitorowania postępów/ regresu leczenia.

Buty dedykowane dla dzieci ze stopą złożoną ("complex") i hiperelastyczną (bardzo elastyczna stopa) zapewniają utrzymanie jej w pozycji neutralnej i w odpowiednim zgięciu grzbietowym.

TS-PFS
TS-PFS-1